Apie programą
„Mes negalime pakeisti to, ko nežinome, o kai mes sužinome, mes negalime liautis keisti“
Smurtas lyties pagrindu1 yra žmogaus teisių pažeidimas ir kliūtis visuomenės sveikatai bei vystymuisi. Europoje 1 iš 3 moterų yra patyrusi fizinį ar seksualinį smurtą savo šeimoje.2
Nors politikos kryptys ir aprašomi tyrimai apie smurtą lyties pagrindu po truputį tobulėja, smurtas romantiniuose santykiuose tarp paauglių yra mažai ištirtas ir nepakankamai sprendžiamas klausimas.
Lietuvoje kas dešimtas nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje yra vaikas iki 18 metų amžiaus, 85% jų nukentėjo nuo tėvų ar įtėvių3. Smurtinėje aplinkoje augančiam vaikui formuojasi klaidingos santykių nuostatos, vertybės, kurios vėliau perkeliamos į tarpasmeninius santykius. Smurtas neretai tampa prastų rezultatų mokykloje, pabėgimo iš namų priežastimi.
Informacinių technologijų plėtra bei COVID – 19 pandemija lėmė, jog bendravimas, net romantiški santykiai vis labiau persikelia į elektroninę erdvę. Taip kuriama terpė naujoms smurto lyties pagrindu formoms atsirasti. Įskaitant persekiojimą internete, pornografinės medžiagos rodymą be partnerio sutikimo ir pan.
Jaunuoliams trūksta įgūdžių kaip atpažinti smurtą santykiuose ir kaip reaguoti jį atpažinus. Lyčių lygybės skatinimas yra esminė smurto lyties pagrindu prevencijos dalis.
Šioje skaitmeninėje edukacinėje programoje skiriamas dėmesys ankstyvajai smurto lyties pagrindu santykiuose prevencijai 12 – 18 m. moksleivių tarpe. Suteikiant informaciją apie lyčių stereotipus ir smurtą lyties pagrindu formuojančius stereotipinius lyčių vaidmenis.
„Švietimas yra priemonė, kuria galima pakeisti individų elgesį ir socialines normas, susijusias su smurtu ir diskriminacija, kad mūsų visuomenėse būtų daugiau lygybės ir saugumo” – teigia skaitmeninės edukacinės programos kūrėja Rugilė Butkevičiūtė